اثر انگشت مرورگر چیست و چگونه می توان آنها را مسدود کرد – Zomit


اثر انگشت مرورگر راهی برای شناسایی شما توسط وب سایت هایی است که بازدید می کنید. این روش معمولاً برای اهداف تبلیغاتی استفاده می شود، اما می توان از آن برای ایمن سازی وب سایت ها و حساب ها نیز استفاده کرد.

اثر انگشت مرورگر چیست؟

به گفته How Geek، وب سایت ها می توانند از اثر انگشت مرورگر شما برای شناسایی شما استفاده کنند. به این ترتیب داده های خاصی که به سایت ارسال می شود توسط مرورگر شما مشاهده می شود و نمایه شما به عنوان کاربر جمع آوری می شود. اطلاعات جمع آوری شده اثر انگشت نامیده می شود. زیرا با داده های کافی می توان آن را به اندازه یک انگشت منحصر به فرد ساخت.

قبل از توضیح عمیق تر، بیایید معنای برخی از این اصطلاحات را توضیح دهیم. اصطلاحات «اثر انگشت مرورگر» و «اثر انگشت دستگاه» اغلب با هم استفاده می‌شوند، اما این کاملاً درست نیست. اثر انگشت دستگاه یا اثر انگشت دستگاه اطلاعاتی درباره دستگاهی است که استفاده می کنید و از طریق مرورگر یا برنامه جمع آوری می شود.

اثر انگشت مرورگر خاص تر است و تمام اطلاعات جمع آوری شده از طریق مرورگر را شامل می شود. علاوه بر اطلاعات دستگاه، داده هایی مانند نوع و نسخه مرورگری که استفاده می کنید، سیستم عامل، زبان مرورگر و بسیاری دیگر از اطلاعات دقیق تر مانند وضوح صفحه نمایش نیز جمع آوری می شود.

اول، داده های جمع آوری شده ممکن است مفید نباشند. اما اگر اطلاعات کافی جمع آوری شود، تصویر کاربر طرف مقابل واضح تر و واضح تر می شود. در نهایت اثر انگشت بسیار دقیق می شود تا سایت مطمئن شود که شما هستید و از آن اطلاعات برای نمایش تبلیغات مناسب استفاده کند.

به عنوان مثال، برخی از افراد هستند که از نسخه های خاصی از اندروید استفاده می کنند. علاوه بر این، افراد دیگری نیز هستند که از نسخه ویژه کروم استفاده می کنند. ویژگی های دیگری مانند زبان مرورگر یا وضوح تصویر و موارد دیگر نیز مهم هستند. در نهایت، تمام این اطلاعات جمع آوری می شود و یک اسکریپت در حال اجرا کاربر را قدم به قدم به شناسایی و ایجاد نمایه مالکیت نزدیک می کند.

اثر انگشت مرورگر چگونه کار می کند؟

لیست داده ها را می توان برای افزایش طول پروفایل استفاده کرد و الگوریتم اثر انگشت بسیار دقیق است. به عنوان مثال، تحقیقاتی در سال 2016 در این زمینه انجام شد. در طی آن زمان، داده‌های جمع‌آوری‌شده از تقریباً 81 درصد از بازدیدکنندگان وب‌سایت منجر به ایجاد پروفایل‌های منحصربه‌فرد شد. این بدان معناست که سایت می تواند بازدیدکنندگان زیادی را جذب کند.

اثر انگشت مرورگر نه تنها از طریق جمع آوری داده های غیرفعال، مانند نوع مرورگر و وضوح صفحه نمایش، بلکه از طریق دستگاه های فعال تر نیز به دست می آید. در زیر چند نمونه آورده شده است.

  • اثر انگشت بوم: به این ترتیب یک بوم از یک وب سایت نامرئی روی تصویر شما اعمال می شود. این بخش بسته به نوع سخت افزار گرافیکی که استفاده می کنید با اسکریپت های مختلفی نمایش داده می شود. این یک راه عالی برای شناسایی کارت گرافیک و درایورهای شما است. اثر انگشت WebGL همچنین از همین روش استفاده کنید.
  • اثر انگشت صوتی: این نوع اسکریپت نحوه پخش صدا در رایانه را تجزیه و تحلیل می کند. تغییرات کوچک در تن می تواند درایورهای صوتی شما را محدود کند.
  • رسانه اثر انگشتاین روش درایورهای رسانه را در رایانه شما ثبت می کند و آنها را تا حد امکان شناسایی می کند.

اثر انگشت مرورگر نه تنها از داده های یک قسمت استفاده می کند، بلکه سیستم تا حد امکان سعی می کند اطلاعات مختلف را از قسمت های مختلف سیستم جمع آوری کرده و در کنار هم قرار دهد تا در نهایت نزدیک ترین تصویر به کاربر ایجاد شود.

البته، بهتر است اشاره کنیم که اثر انگشت مرورگر لزوماً بد نیست. این تکنیک همچنین برای اهداف امنیتی استفاده می شود. برای مثال، وب‌سایت بانک شما می‌تواند هر بار که وارد سیستم می‌شوید اطلاعات شما را بررسی کند تا مطمئن شود که می‌خواهید از کارت اعتباری استفاده کنید. همچنین ممکن است این اتفاق بیفتد که وقتی با دستگاه دیگری وارد حساب خود می شوید، یک پیام هشدار برای شما ارسال می شود و با سیستم دیگری وارد می شوید.

نمایه اثر انگشت مرورگر برای چه مواردی مناسب است؟

دلیل اصلی ایجاد نمایه اثر انگشت این است که بتوانیم تبلیغات را با دقت بیشتری برای کاربران هدف هدف قرار دهیم. با شناخت بهتر شخصیت کاربر، الگوریتم می تواند به راحتی تشخیص دهد که کدام تبلیغات نمایش داده می شوند یا خیر. برای مثال، اگر از دستگاه اندرویدی استفاده می‌کنید، نمی‌توانید پیام‌های مربوط به آیفون را ببینید.

اثر انگشت مرورگر

این اطلاعات ممکن است کوکی های مرورگر را به شما یادآوری کند. لازم به ذکر است که در عین اینکه هدف یکسانی دارند، کاملاً متفاوت از یکدیگر عمل می کنند. کوکی‌ها بیشتر شبیه دستگاه‌های ردیابی هستند و سایت‌هایی که روی رایانه شما قرار می‌دهند می‌دانند کجا هستید و چه می‌کنید. اما از اثر انگشت مرورگر نمی توان به این روش استفاده کرد. این تکنیک از داده ها و ابزارها برای تشخیص اینکه شما چه کسی هستید استفاده می کند، اما نمی تواند شما را ردیابی کند.

به همین دلیل، داده های جمع آوری شده توسط کوکی ها گران تر است. البته، می توان آن را خاموش کرد و مرورگرها به طور فزاینده ای کوکی های شخص ثالث را مسدود می کنند تا از ردیابی کاربران جلوگیری کنند.

از سوی دیگر، اثر انگشت تقریباً برعکس است. از آنجایی که بسیاری از داده های جمع آوری شده برای مشاهده اینترنت بسیار مهم هستند، هیچ راهی برای خاموش کردن آن وجود ندارد.

چگونه می توانم از خود در برابر اثر انگشت مرورگر محافظت کنم؟

مقالات مرتبط:

نکته اصلی در مورد اثر انگشت مرورگر این است که فرار از آنها تقریبا غیرممکن است. راه هایی برای غیرفعال کردن برخی از انتقال داده ها با استفاده از افزونه ای مانند NoScript (که جاوا اسکریپت را غیرفعال می کند) یا مرورگری مانند Tor وجود دارد. اما وقتی ایمن بمانید، بیشتر اینترنت را برای شما خاموش می کنند. به طور کلی سایت بدون اطلاعات جمع آوری شده توسط اسکریپت اثر انگشت نمایش داده نمی شود.

در نهایت، تقریبا هیچ راهی برای رفع اثر انگشت مرورگر وجود ندارد. حتی استفاده از روش هایی مانند حالت های ناشناس و VIP اجتناب ناپذیر است. اما برخی از مرورگرها، از جمله موزیلا، ادعا می کنند که تکنیک هایی را برای جلوگیری از جمع آوری اطلاعات توسط کاربران برای ایجاد اثر انگشت مجازی توسعه داده اند. اما او نیز غیرقابل اعتماد بود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم