اگر حقوق معلمان در سال 1401 افزایش یابد چه اتفاقی می‌افتد؟


فرارو- سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در سال 1390 منتشر شد. سند فصل ششم نظام رتبه بندی معلمان را نشان می دهد. اما اکنون پس از یک دهه و کشمکش بسیار، مجلس یازدهم می گوید در حال بررسی طرح رتبه بندی معلمان است که جزئیات آن از سوی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات منتشر شده است. وی گفت: حداقل حقوق معلمان به 8 میلیون و 20 هزار تومان می رسد. اما اعضای کمیسیون آموزش گفتند که هیئت امنا این طرح را نپذیرفته و آن را رد خواهد کرد.

به گزارش فرارو، دولت در لایحه بودجه 1401 در جدول شماره 9 (برآورد اعتباری از ردیف های مختلف در سال 1401) رقمی معادل 25 میلیارد تومان برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان پیش بینی کرده است. بر اساس این طرح، معلمان ملزم به دریافت 80 درصد حقوق مربیان پایه دانشگاه های تهران هستند.

به گفته علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، معلمان در پنج گروه قرار دارند. در گروه اول حداقل حقوق هشت میلیون و حقوق رتبه پنجم که از گروه ممتاز محسوب می شوند نیز به 15 میلیون تومان می رسد.

طبق گزارش ها، گروه های 2، 3 و 4 نیز بین 8 تا 15 میلیون حقوق دریافت کردند. پیش از این فقط معلمان مدارس در طرح رتبه بندی قرار می گرفتند. اما اکنون نمایندگان مجلس می گویند که مدیریت آموزش و پرورش نیز به این گروه اضافه شده است.

اکنون با این حساب تعداد معلمان از 503000 تا 760000 رتبه بندی می شود.

طرح رتبه بندی معلمان؛  آیا افزایش حقوق لغو می شود؟

طرح افزایش حقوق معلمان چیست؟

ساعاتی پس از اعلام جزئیات طرح جدید رتبه بندی معلمان در مجلس توسط منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و پرورش، مهرداد ویسوکرامی، یکی دیگر از اعضای این کمیسیون روی صندلی ایستاد. وی در ویدئویی که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده، گفته است که نمی توانم حقوق معلمان را تا 80 درصد حقوق مربیان پایه دانشگاه های تهران افزایش دهم.

وی معتقد است اجرای طرح به بودجه ای بین 170 تا 200 میلیارد تومان نیاز دارد. این در حالی است که دولت در بودجه سال 1401 خود 25000 میلیارد دلار برآورد کرده است.

مهرداد ویس کرمی همچنین گفت: دولت دوازدهمین بار مالی 20 هزار میلیارد تومانی از 170 تا 200 هزار میلیارد تومان دریافت کرد. اما به نظر من در دوره آقای رئیسی فرجی، دولت سیزدهم فقط 25 هزار میلیارد تومان از این بودجه دریافت کرد.

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفتند که دولت که قرار است بودجه طرح رتبه بندی معلمان را تامین کند، معتقد است دیگر بودجه ای برای این طرح وجود ندارد.

با این حال وی پیش بینی می کند در صورت عدم تغییر در برنامه فعلی به دلیل عدم حمایت دولت به هیات امنا بازگردد.

وی معتقد است در حال حاضر با بودجه ای که دولت در لایحه بودجه 1401 در نظر گرفته است، افزایش حقوق جدی در لایحه رتبه بندی وجود ندارد.

علاوه بر این، یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش معتقد است که این طرح بیشتر شبیه سازی است تا رتبه بندی.

وی گفت: برای کسب رتبه باید مدارکی بیاید و در سند قرار گیرد تا بر کیفیت کار آموزشی تاثیر بگذارد و به معلمان حق و حقوق بدهد.

کمندیک بود نمی تواند پاداش بازنشستگی معلمان را بدهد، چه رتبه ای!

طرح رتبه بندی معلمان؛  آیا افزایش حقوق لغو می شود؟مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی درباره امکان اجرای طرح رتبه بندی معلمان با بودجه وزارت آموزش و پرورش به فرارو گفت: بودجه 1401 یکی از غیرشفاف ترین بودجه های ایران از ابتدای تدوین بودجه است. حالا شما شماره بودجه دانشگاه تهران را نمی دانید که با بودجه دانشگاه شریف مقایسه کنید. یا بودجه دانشگاه دولتی تحت تاثیر نمایندگان در شهرستان ها مشخص نیست. این دانشگاه تحت تأثیر نمایندگان ایجاد شد و اکنون به یک کارخانه سندسازی تبدیل شده است.

وی در خصوص بودجه وزارت آموزش و پرورش گفت: به طور جداگانه بودجه این وزارتخانه مشخص نیست که برای هر یک از این پروژه ها چقدر اعتبار داده شده است. اما اینکه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می گوید طرح رتبه بندی را نهایی می کند و حقوق معلمان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد، غیرکارشناسی است. اما اگر چنین است، آیا معلمانی که سال گذشته بازنشسته شده اند هنوز پاداشی دریافت نکرده اند؟

این کارشناس اقتصادی افزود: اکنون به معلمانی که 31 شهریور امسال بازنشسته می شوند پاداش سال آینده پرداخت می شود. بازنشستگان ریاست جمهوری در اولین ماه خدمت پاداش می گیرند.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances