در بازار ارز چه می گذرد؟


فرارو- به گفته کارشناسان اقتصادی، به دلیل اینکه تورم در حال افزایش است که طبق آمار رسمی حدود 45 درصد است، نرخ ارز نیز مسیر رشد را در پیش گرفته است، بنابراین تا زمانی که با افزایش تورم مواجه هستیم، نرخ ارز پایین نخواهد آمد. . اینکه حتی در صورت احیای برجام، می توان انتظار کاهش ارزش دلار را بسیار بعید داشت، ممکن است یک شوک موقت کوتاه مدت به بازار وارد شود، اما اگر شرایط بنیادی بهبود نیابد، نرخ ارز همچنان به روند صعودی خود ادامه می دهد. اراده.

به گزارش فرارو، به گفته تحلیلگران بازار ارز در صورت باقی ماندن دلار بالای خط 30 هزار تومانی، احتمال افزایش بیشتر قیمت ها در بازار ارز وجود دارد. این در حالی است که برخی دیگر از فعالان بر این باورند که بازار پس از مذاکرات با نوسانات هیجانی مواجه شده است و با آرامش در بازار، اسکناس آمریکایی به سطوح تعادلی زیر 30 هزار تومان باز می گردد.

رشد دلار در سایه ابهام برجام است
وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه در حال حاضر عوامل اساسی موثر بر ارز تغییری نکرده است، گفت: در هفته گذشته اتفاق خاصی در اقتصاد کلان نیفتاد که انتظار داشته باشیم قیمت دلار به این شکل افزایش پیدا کند اما تاثیر دارد افزایش عدم قطعیت و افزایش انتظارات تورمی، ارز در حال رشد است.

وی افزود: به عبارتی اتفاقاتی که در مذاکرات برجام افتاد و همچنین مخابره اخبار منفی از دلایل اصلی افزایش نرخ دلار بود و از سوی دیگر همه شواهد حاکی از آن است که مذاکرات انجام شده است. احتمالا 4 تا 5 ماه طول می کشد.این بار اخبار متفاوتی از مذاکرات منتشر شد، بنابراین احتمال دارد دلار نوسان بیشتری داشته باشد.

شقاقی با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید تلاش کند، گفت: اگر قرار باشد بازار به حال خود رها شود، قطعاً این وضعیت هیجانی ادامه خواهد داشت که منجر به رشد بیشتر قیمت‌ها می‌شود، بنابراین بانک مرکزی باید بتواند این کار را انجام دهد. . مدیریت موثر از طریق بازار ارز مدیریت انتظارات تورمی برای کنترل بازار، اگرچه در حال حاضر دلار مقاومت روانی 30 هزار تنی را شکسته است، اما این رقم به پشتوانه تبدیل شده است، بنابراین رساندن قیمت دلار به زیر 30 هزار تن بسیار دشوار است. .

این کارشناس اقتصادی افزود: در حال حاضر عواملی مانند وضعیت اقتصاد ایران و اقتصاد بین الملل، قیمت جهانی نفت، صادرات نفت و مشتقات نفتی، صادرات غیرنفتی، مدیریت انتظارات تورمی و وظایف برجام همگی از عوامل موثر بر آینده کشور هستند. تعرفه ها.” ارز بسیار موثر خواهد بود، از طرفی مدیریت بانک مرکزی و تامین نیازهای ارزی نیز بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کرد تسلط کند بر بازار است که کنترل انتظارات تورمی را می طلبد چرا که در صورت افزایش آن انتظارات، کندی رشد دلار بسیار سخت خواهد بود. کشیده شود تا دلار بتواند به رشد خود ادامه دهد.

آیا دلار در کانال 30 هزار تومانی ثبات خواهد داشت؟دلایل مختلف برای رشد دلار
ساسان شاهویسی، کارشناس اقتصاد گفتگو با فرارو وی گفت: اولاً اگر به منحنی تقاضای دلار در روزهای منتهی به دی ماه نگاه کنیم، به دلیل مسافرت ها و مهلت های تعیین شده برای دلار، شاهد آن در داخل و خارج از کشور هستیم. ایجاد شده، تقاضا برای دلار به صورت پول کاغذی افزایش می یابد و این باعث افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت می شود، موضوعی که در سال های مختلف تکرار شده است.

وی افزود: دوم اینکه ارزش جهانی دلار در چند روز گذشته چالش برانگیز بوده و خود را با کاهش قیمت طلا و ارز دیجیتال نشان می دهد، همچنین تعامل منطقه ای با کشورهای همسایه و بحث های بین المللی نیز نرخ ارز است. مسائل در چارچوب مذاکرات بریکس.

وی گفت: در برنامه های پنج ساله چهارم و پنجم توسعه، نرخ ارز باید به عنوان مدیریت نرخ ارز شناور تعیین شود. قیمت دلار در بازه زمانی کوتاهی در سال ۹۷ افزایش یافت، بنابراین به هیچ وجه نباید نرخ ارز را سرکوب کرد، بلکه بانک مرکزی باید بازار را تنظیم و کنترل کند.

این کارشناس اقتصادی افزود: از سوی دیگر بین مفهوم کنترل ارز و موضوع سرکوب نرخ ارز تفاوت زیادی وجود دارد، بنابراین نرخ ارز باید بر اساس مدیریت ارزهای شناور و بر اساس مقررات مدیریت شود. از برنامه توسعه ایالتی.” برخی امیدوارند دولت در بازار ارز به طور کامل مداخله کند، جایی که نرخ ارز ثابت می شود و می تواند در سطوح خرد و کلان سود به دست آورد که باعث افزایش نرخ ارز نیز می شود.

وی افزود: همچنین باید توجه داشت که بخشی از وضعیت بازار ارز در اختیار بانک مرکزی و حتی دولت نیست، زیرا در ماه‌های اخیر به دلیل ناآرامی‌های افغانستان، بازاری که ورود ارز به ایران در نظر گرفته شد، بازار IE دلار هرات بسته شد و روابط برقرار شد و تقاضا برای پول کاغذی دلاری توسط افغان ها به افغانستان منتقل شد و این بازار مانند عراق به خروج ارز تبدیل شد. نیازهای مبادلاتی افزایش یافته و نخست وزیر عراق را بر آن داشته است اعلام کنند که قادر به انجام هیچ کاری نخواهند بود – چه چیزی تا زمانی که ایالات متحده ذخایر ارزی را به دولت عراق نداد که باعث افزایش تقاضای بازار و متعاقباً افزایش قیمت ها شد.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances