طالبان به دو کشور همسایه هشدار دادرهبران طالبان در عمل از تاجیکستان و ازبکستان دعوت کردند تا با هواپیماها و هلیکوپترهایی که در اواسط اوت 2021 وارد افغانستان شده بودند به افغانستان بازگردند.

به گزارش فارس، ملا یعقوب، وزیر دفاع موقت طالبان از تاجیکستان و ازبکستان خواست بالگردهای افغان را به این کشور بازگردانند. وی که امروز (سه شنبه) در مانور هلیکوپترهای نیروی هوایی طالبان صحبت می کرد، افزود: این هلیکوپترها متعلق به مردم افغانستان است و باید بازگردانده شوند.

وی گفت: «هیچکس نمی تواند هلیکوپترهای ما را در کشور خود گروگان بگیرد. وزیر دفاع طالبان گفت که این کشورها صبر طالبان را آزمایش نکرده اند و این گروه را مجبور به واکنش نکرده اند. او گفت که دولت طالبان ضعیف است، اما “بی تفاوت” نیست و به کسی اجازه تصاحب اموال خصوصی را نمی دهد.

ملا یعقوب افزود، بهتر است تاجیکستان و ازبکستان هلیکوپترهای افغان را برگردانند، زیرا طالبان خسته شده اند. او هشدار داد که حکومت تحت رهبری طالبان بهترین واکنش ممکن را نشان خواهد داد.

طالبان می گوید که اکنون 289 هلیکوپتر و 50 هلیکوپتر آماده پرواز دارد. پیش از این، مقامات حکومت تحت رهبری طالبان گفته بودند که 40 هلیکوپتر افغان هنگام فرود در کابل به تاجیکستان و ازبکستان منتقل شده اند.

بیشتر هلیکوپترها توسط مقامات ارشد دولتی به تاجیکستان و ازبکستان گزارش شده است. رئیس جمهور پیشین اشرف غنی با چهار هلیکوپتر به ازبکستان رفت و سپس به امارات متحده عربی رفت. امرالله صالح همچنین با چند هلیکوپتر دیگر به همراه چند فرمانده سابق ارتش به تاجیکستان پرواز کرد.

ایرنا همچنین به نقل از خبرگزاری افق نیوز نوشت: ملایقوب سرپرست وزارت دفاع افغانستان امروز (سه شنبه) در دیدار با افسران نظامی از خلبانان و افسران سابق افغان که از کشور فرار کرده اند، خواست به کشور بازگردند. کشور.”

او گفت: ما به شما بیشتر از دولت قبلی احترام می گذاریم

پس از فروپاشی دولت قبلی، چند تن از افسران و خلبانان عالی رتبه ارتش افغانستان با هلیکوپتر و هواپیماهای ارتش به ازبکستان و تاجیکستان رفتند، اما هلیکوپترها و هواپیماها در دو کشور باقی ماندند.

عنایت الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع طالبان اخیرا گفته است که بارها از دولت های تاجیکستان و ازبکستان خواسته ایم تا هلیکوپترها را پس دهند.

رسانه های افغانستان از حضور بیش از 40 هلیکوپتر در تاجیکستان و ازبکستان خبر دادند. اختلافات بر سر خروج هلیکوپترها از افغانستان بین طالبان و دولت تاجیکستان چند روز پس از به قدرت رسیدن طالبان در کابل آغاز شد.

پیشتر گزارش های خبری حاکی از آن بود که طالبان چندین هلیکوپتر و جت جنگنده افغان را از ازبکستان بازپس گرفته اند. لطیف الله حکیمی، مدیرکل کمیسیون نظارت بر فرودگاه های افغانستان، اخیراً گفت که در حالی که حکومت افغانستان 164 هواپیما دارد، 81 فروند هنوز در این کشور هستند.

به گفته مقامات طالبان، از 81 هواپیمای نظامی، تنها 41 فروند در حال حاضر فعال هستند. بیش از نیمی از هواپیماهای نظامی افغانستان در زمان فروپاشی دولت در اواسط ماه اوت 2021 به خارج از کشور پرواز کردند. قاضی تاکید کرد که مقامات سابق افغانستان و ارتش افغانستان ده ها هواپیما را به تاجیکستان، ازبکستان، امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا پرواز داده اند. ایالت ها. طالبان بارها برای تصرف این هواپیما تلاش کرده اند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم