مدیر “دیوار” مسئولیتی در قبال چنین محتوایی نداردبه طور کلی دو دسته خدمات برای یک پلتفرم وجود دارد: دسته اول تولید محتوا و دسته دوم مدیریت سایت و خدمات میزبانی.

تولیدکنندگان محتوا مسئول محتوایی هستند که منتشر می کنند. اما وب مسترها و پلتفرم‌ها محتوای خود را ارائه نمی‌دهند و فقط فضا را برای محتوا آماده می‌کنند. وظیفه آن این است که بتواند محتوا را بارگیری، آپلود، به اشتراک بگذارد و ذخیره کند، و سایت هایی مانند «دیوار»، «دستگاه ها» و «یوتیوب» در این دسته قرار می گیرند.

قانونگذاران ایران و سایر کشورها مقرراتی را برای تنظیم فعالیت های این پلتفرم وضع کرده اند.

نگاهی به حقوق بین الملل

قانون نمونه تجارت الکترونیک کمیسیون حقوق تجارت بین الملل سازمان ملل استانداردها و مسئولیت های خاصی را برای امور اداری و فنی دفتر ICT مشخص می کند.

علاوه بر این، ما قوانین جهانی در مورد مسئولیت های ارائه دهندگان خدمات ICT داریم. به خصوص اگر محتوای اشتباهی ایجاد شود. به عنوان مثال، اگر آنها عمداً اطلاعات حریم خصوصی یا کلیدهای حریم خصوصی را فاش کنند یا امضاهای غیرمجاز یا غیرمجاز را ارائه دهند، مسئولیت کیفری دارند و اگر سهوا مرتکب چنین عملی شوند، آن را دارند. مسئولیت مدنی و مکلف به جبران خسارت به اشخاص ثالث است.

اما وقتی نوبت به مسئولیت‌های یک ارائه‌دهنده خدمات میزبانی می‌شود، شرایطی را برای دیگران فراهم می‌کنند تا اطلاعات را در آن پلتفرم آپلود کنند و فقط موقعیت‌های حقوقی مختلف را مدیریت می‌کنند. قطعنامه شورای اروپا در مورد خدمات تجارت الکترونیک حاوی دستورالعمل هایی برای ارائه دهندگان میزبانی است که بیان می کند که ارائه دهندگان خدمات مسئولیتی در قبال محتوا ندارند در حالی که فقط اطلاعات کاربران را ذخیره می کنند و فضایی برای انتشار ایجاد می کنند.

از سوی دیگر، قانون حق نسخه‌برداری هزاره دیجیتال ایالات متحده، مسئول میزبانی فقط برای کاربرانی است که محتوا تولید می‌کنند. نه مدیری که فضا را برای کاربران فراهم کرده باشد.

در ایران قوانین جرایم سایبری داریم که تعیین می کند ارائه دهنده هاست کیست. که فضایی را ایجاد می کند که کاربران می توانند اطلاعات را منتشر کنند.

انواع اطلاعات منتشر شده یا به اشتراک گذاشته شده توسط کاربران در این سایت متفاوت است. هر نوع داده ای را می توان در پلتفرم قرار داد و این اطلاعات معمولاً تا زمانی که کاربر دستور حذف آن را صادر کند یا یک مقام ذیصلاح پیامی مبنی بر حذف اطلاعات بدهد باقی می ماند. بنابراین، می بینیم که میزبان هیچ نقشی در این اطلاعات ندارد.

وقتی به دستورالعمل‌های شورای اروپا در بحث ISP یا ISP نگاه می‌کنیم، بیان می‌کند که پلتفرم‌های عامل فقط کانال‌ها هستند یا میزبانی و میزبانی یا ذخیره‌سازی موقت (نقد نقد) مسئولیتی در قبال محتوای تولید شده توسط کاربر ندارد. عدم مسئولیت میزبان صراحتاً در همه زمینه ها مانند نقض حق چاپ، افترا و مسئولیت کیفری است که میزبان در همه زمینه ها مسئولیتی ندارد. البته میزبان موظف است به محض اطلاع، محتوای عمل مجرمانه تولید شده را حذف کند و در این گونه موارد باید طبق دستور مقام ذیصلاح عمل کند.

در ایالات متحده، پورت های امن برای مدیریت حقوق و تعهدات ارائه دهندگان هاستینگ پیاده سازی شده اند که استثناها و استثناهایی را برای ISP ها ارائه می کنند. یکی از اصول مندرج در این قانون موضوع قرار دادن اطلاعات در سیستم یا شبکه به درخواست کاربر است که مشابه هاست ما است. بنابراین تا زمانی که ارائه‌دهنده میزبانی از انتشار اطلاعات مجرمانه اطلاعی نداشته باشد، غیرمسئولانه است و شروع به گزارش آن می‌کند، بنابراین مسئولیت آن بر عهده آنهاست. به طور خلاصه، این فرض وجود دارد که ارائه دهندگان هاست هیچ تعهدی برای نظارت بر محتوای ایجاد شده توسط کاربر ندارند. عمدتاً به این دلیل که از نظر فنی نمی توانند تمام محتوایی را که منتشر می کنند کنترل کنند.

مسئولیت های پلت فرم در نظام حقوقی ایران

در نظام حقوقی ایران، مسئولیت ارائه دهنده خدمات دسترسی و میزبانی تحت پوشش قانون جرایم رایانه ای است. مواد 749 و 751 مقرر می دارد که ارائه دهندگان خدمات دسترسی و میزبانی موظفند به محض دریافت دستور کارگروهی برای تعیین پرونده های محتوای کیفری یا دادگاه، سیستم را فیلتر کرده و از ادامه دسترسی آنها جلوگیری کنند. همچنین مقرر شد در صورت استنکاف عمدی از اجرای دستور کارگروه یا مرجع قضایی، عزل و از 100 میلیون ریال تا یک میلیارد ریال جزای نقدی و به انفصال موقت از یک تا سه سال در دادگاه محکوم شود. مورد سوم

بر اساس ماده 751، ارائه دهنده خدمات میزبانی موظف است به محض اطلاع از محتوای مجرمانه، اطلاعاتی را در اختیار کارگروه تعیین پرونده قرار دهد.

در مواردی که شخصی اطلاعاتی را منتشر می کند که موجب افترا شود، در صورت عمد باید رسیدگی و جبران و خسارت وارد شود.

اما موضوع به مواردی مربوط می شود که انتشار و توزیع محتوا در شرایطی اتفاق افتاده باشد که میزبان هیچ دانش و اطلاعات واقعی در مورد محتوا نداشته و توسط شخصی غیر از ارائه دهنده خدمات تولید شده باشد. و حتی کارمندان ارائه دهنده خدمات ممکن است محتوا را تولید کرده باشند. اینجاست که ما دچار مشکل می شویم.

در «آیین‌نامه ساماندهی و توسعه رسانه‌های دیجیتال و فعالیت‌های فرهنگی» مصوب 1389 هیأت وزیران، تعریفی از انتشار دیجیتال ارائه شده است که قرار دادن انواع داده‌ها از طریق رسانه‌های دیجیتال، انتشار محسوب می‌شود. یعنی شخصی که محتوا را تولید می کند ناشر است و قوانین حاکم بر آن با قوانین حاکم بر انتشار یکسان است. بنابراین، ارائه دهندگان خدمات میزبانی که تولید کننده محتوا نیستند و صرفاً ناشر محتوا هستند و اجازه ذخیره و پردازش محتوا را می دهند ناشر محسوب نمی شوند و قوانین حاکم بر ناشران و مسئولیت آنها شامل این گروه نمی شود. به دلیل نیاز به انتشار صریح یا ضمنی نظارت و تایید آثار منتشر شده الزامی است اما ارائه دهنده هاست نقشی در تایید محتوا ندارد. همچنین نمی تواند بر تولید محتوا نظارت داشته باشد. حداکثر یک بستر برای انتشار و انتقال این محتوا در اینترنت فراهم کنید. بنابراین، من معتقدم که هر کسی که خدمات میزبانی ارائه می دهد، ناشر محسوب نمی شود.

در واقع، این ارائه دهندگان هاست متناسب با عصر فناوری اطلاعات ساخته شده اند، به این معنی که از نظر فیزیکی در فضای سنتی نیستند. این ویژگی عصر حاضر است و توسعه تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات مستلزم وجود بستری برای توزیع محتوا است. ارائه‌دهنده خدمات فقط باید دانش و مهارت‌های فنی در سطح خدمات مرتبط با پلتفرم داشته باشد، نه نظارت بر محتوا.

بنابراین به نظر من این پلتفرم ها و سایت ها هیچ گونه تداخلی در تولید و ویرایش محتوا و همچنین چاپ و انتشار محتوا ندارند. کاربرانی هستند که از طریق این پلتفرم محتوا را با دیگران به اشتراک می گذارند.

تنها نکته کوچک این است که اگر ارائه دهنده خدمات میزبانی با داده ها تداخل کند یا شکل و ماهیت آن را تغییر دهد، می توان گفت که ناشر است، اما اگر فقط بستر میزبانی و فقط کانال ها و فضا را فراهم کند، هیچ مسئولیتی ندارد. . برای او گرفته شده است. قانون جرایم سایبری هم همین را می گوید. مسئولیت میزبان فقط برای پالایش است. اگر اطلاعات منتشر شده ایراد دارد و برخلاف قانون تهیه شده است و میزبان آن را می داند، آن را فیلتر کند. فیلتر کردن اطلاعات مضر و غیرقانونی پس از اعلام مقام قضایی یا کارگروهی برای تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و در صورت استنکاف از انجام این وظیفه قانونی، مجرم را می‌توان مسئول دانست.

ضمناً قانونگذاران قانون جرایم رایانه ای کاملاً می دانند که امکان اطلاع از محتوای مجرمانه قبل از انتشار اصلاً کارساز نیست و نیست و بنابراین در قانون پیش بینی نشده است. او گفت برای اینکه این اطلاعات به عمل نزدیک شود، باید حکم قضایی و فهرستی از پرونده های محتوای مجرمانه وجود داشته باشد.

مسئولیت مدنی

مسئولیت مدنی مبتنی بر خطا است. اگر بخواهیم در امری مسئولیت مدنی را بر عهده بگیریم، باید تقصیر را اثبات کنیم، یعنی ابتدا تقصیر را ثابت کنیم، مشکل فنی علت را مشخص کنیم و سپس تشخیص دهیم که آیا خلاف موازین حرفه ای عمل کرده ایم یا خیر. علل فنی نیز به معنای آن چیزی است که در قانون ما نقض نظام حکومتی محسوب می شود. علیت فنی به این معناست که از نظر اصول فنی و فناوری، با در نظر گرفتن الزامات دنیای مجازی، می توان از رفتار عوامل مخرب خسارت وارد کرد. یعنی وضعیتی که مرتکب می تواند محتوا را کنترل کند، اما تمایلی به کنترل آن ندارد و می توان مجرمانه بودن داده ها را پیش بینی کرد. در این صورت اگر خسارت به شخص ثالث وارد شود بحث جبران آن مطرح می شود نه مجازات.

موضوع دیگر بحث عناصر روانی است. برای مسئولیت کیفری باید عنصر روانی را تعریف کنیم. اگر بگوییم جرمی رخ داده است، باید عنصر روانی را ثابت کنیم و عنصر روانی را نمی توان تأیید کرد – که در زمینه میزبان قابل تأیید نیست، یعنی عنصر روانی مرتبط با جرم را نداریم. . محتوای منتشر شده در رابط یا میزبان – موضوع مجرمیت و مسئولیت کیفری کاملاً زیر سؤال رفته و حذف شده است. در صورت عدم انجام تکلیف موضوع خطا و سهل انگاری باید به طور کامل تعریف شود تا نسبت به خسارات احتمالی اظهار نظر شود.

ما نمی توانیم مسئولیت کیفری یا مدنی را در قبال مدیر پلت فرم “دیوار” در قبال مشکلاتی که پیش می آید داشته باشیم. طبق قانون، این تریبون وظیفه نظارتی ندارد و به محض اینکه ضابط قضایی یا کارگروه تعیین پرونده کیفری، محتوا را شناسایی و اعلام کرد، از آن پس مسئولیت دارد و قبل از آن، قانون هیچ مسئولیتی در قبال آنها ندارد. این. من می خواهم بگویم که کاملاً حرفه ای با ایجاد سیستم مسئولیت کیفری برای انتشار محتوا توسط ارائه دهندگان خدمات میزبانی مخالف هستم.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances