مدیر عامل مبین نت: بدون تغییر نرخ تلفن همراه ، اینترنت در خانه رشد نمی کند – زومیت


وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته اعلام کرد که وعده ارائه 5 میلیون بندر هنوز محقق نشده است اینترنت VDSL ، 5G به عنوان نقطه ای برای کاربران خانگی فعال شده است. در 9 مارس 1999 ، Mobinet شبکه 5G خود را برای استفاده از مشتریان سازمانی راه اندازی کرد. اینترنت 5G مشابه FWA است که به کاربران امکان می دهد به صورت بی سیم به اینترنت متصل شوند.

در همین حال ، مبینات اعلام کرد که ارائه خدمات 5G به دو سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران و دفتر خبر جمهوری اسلامی (ایرنا) را آغاز کرده است. اما ارائه اینترنت 5G به مشتریان خانگی غیرقابل استفاده به نظر می رسد. در ادامه به بررسی وضعیت تامین اینترنت خانگی 5G در کشور و موانع آن می پردازیم.

چرا 5G Home منتشر نمی شود؟

حسین تهرانیمدیر عامل Mobinet در مصاحبه با Zomit گفت: “دلایل متعددی وجود دارد که چرا 5G در شرایط فعلی در دسترس نیست.” از یک سو ، قیمت مودم های گران قیمت 5G هنوز برای تأمین مشتریان در خانه فراهم نشده است و تعاملات Mobinet با سه تولید کننده مودم داخلی برای بومی سازی و کاهش هزینه های مودم موفقیت آمیز نبوده است. تهرانی به خبرنگاران زومیت گفت مودم های 5G موجود در بازار کشور بیش از 500 دلار قیمت دارند و بعید است که مشتریان خانگی با اینترنت 4G یا TD-LTE مجبور به پرداخت هزینه های گزاف شوند.

بالاترین قیمت لوازم خانگی 5G برای این سرویس فراموش نشده است

تهرانی تأکید کرد که تنها راه توسعه فناوری و ارائه خدمات 5G ، شروع سرمایه گذاری اپراتورهایی با دید بلندمدت و خوش بینانه نسبت به سیاست های دولت ، همراه با کاهش تدریجی قیمت های مودم است. تهرانی شباهت بسیاری از خدمات جدید مبتنی بر فناوری در راه اندازی و روند توسعه را توضیح می دهد:

وضعیت مشابهی در 1995 وجود داشت که TD-LTE معرفی شد. یعنی هزینه خرید تجهیزات بیشتر از قدرت خرید مردم است. در نتیجه ، ما هزینه خود را پرداخت می کنیم و تجهیزات را با خیال راحت در اختیار کاربران خانگی قرار می دهیم تا مردم بتوانند با استفاده از فناوری های جدید احساس و لذت ببرند. پس از مدتی ، اکنون می دانیم که مردم هزینه این مودم ها را در جیب خود پرداخت می کنند و از خدمات TD-LTE استفاده می کنند. این نشان می دهد که این فناوری به خوبی درک شده است و قدرت خرید جامعه من در حال افزایش است. هزینه CPE (تجهیزات مشتری محور) نیز از زمان ظهور فناوری بسیار مناسب بوده است.

تهرانی با بیان اینکه رشد و همه گیری فناوری یکسان است ، گفت: در حالی که امور عمومی با فناوری های نسل قبلی مطابقت دارد ، آنها نیازی به پرداخت هزینه فناوری های جدید احساس نمی کنند. به گفته وی ، مفهوم چرخه عمر فناوری (یا چگونگی تناسب محصول یا فناوری جدید در بازار) ایجاد برنامه های کاربردی جدید به تدریج به فناوری های جدید و در نهایت مشارکت نیاز دارد. اما وی تأکید کرد که در ایران ، ما هنوز از گسترش 5G فاصله داریم و دلیل اصلی آن تفاوت قابل توجه بین افزایش نرخ ارز و عدم تطابق با درآمد خانوارهای مرتبط با این نرخ ارز است.

باز هم قیمت دلار

مدیرعامل Mobinet در این مورد توضیح می دهد:

جهش نرخ ارز باعث افزایش هزینه های سرمایه اپراتور شده است. با این حال ، به دلیل کنترل دشوار قیمت ها توسط دولت ، قیمت اینترنت در نظم باقی ماند ، که باعث شد شکاف بین درآمد و هزینه ها بیشتر شود. اپراتورهای این فضا نمی توانند شرایط لازم را برای توسعه و ارتقاء فناوری در دراز مدت فراهم کنند. زیرا بین نرخ فروش خدمات و سرمایه گذاری مورد نیاز برای خرید تجهیزاتی که قابل جبران نیستند فاصله عمیقی وجود دارد. بنابراین مشکل IT ، به ویژه تلفن همراه و FWA ، این است که هزینه های سرمایه گذاری من افزایش می یابد تا زمانی که بین درآمد اپراتور و هزینه های دلار فاصله زیادی ایجاد شود. این بدان معناست که تنها درآمد می تواند مودم را با گران ترین قیمت خریداری کند. در نتیجه ، این بزرگترین مشکل هنگام راه اندازی و استفاده از 5G در ایران است.

5G Home چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

اگر اپراتورها در موسسات غیرانتفاعی سرمایه گذاری کرده و مودم های داخلی تولید کنند ، مدیر عامل Mobinet آخرین پاسخ 5G برای محبوب شدن در میان اپراتورها است؟ او در گفتگو با زومیت گفت: “در حقیقت ، مسیر فناوری جدید همان 4G است.” او اضافه می کند:

ما آماده انجام این سرمایه گذاری هستیم. در این راستا ، ما به سه شرکت تولیدی که خرید تجهیزات را تضمین می کنند اعلام کرده ایم ، از شما پشتیبانی می کنیم و شبکه ای را برای انجام آزمایشات لازم برای تشکیل اکوسیستم تولید تجهیزات 5G در اختیار شما قرار می دهیم. با این حال ، این تولید 100 نیست و به طور کلی اجزای تشکیل دهنده تجهیزات به قیمت دلار بستگی دارد. با این حال ، مشکل اصلی اپراتور تنظیم نرخ ها است.

تهرانی: خدمات اینترنت هنوز گرانتر از تلفن همراه نخواهد بود. نرخ موبایل ابتدا باید تجدید شود

مدیرعامل Mobinet توضیح داد که این چرخه بدون اصلاح تعرفه امکان پذیر نبوده و در شرایط فعلی هیچ اپراتوری نمی تواند جلو برود. وی با توجه به اینکه هر فناوری دارای چرخه عمر و استهلاک خاصی است ، گفت که با قوانین جاری ، سرمایه گذاری در این زمینه برای اپراتورها م effectiveثر نیست. مگر اینکه ما نسبت به اوضاع خوشبین باشیم و تصور کنیم که اصلاحاتی صورت خواهد گرفت.

تهرانی گفت که با تغییر سیاست ها ، فشار برای حفظ تعرفه های موبایل همچنان افزایش می یابد. زیرا سایر شرکت های فعال در زمینه خدمات اینترنتی تحت تأثیر این نرخ ها قرار می گیرند. تهرانی تأکید کرد که خدمات اینترنت هنوز گرانتر از تلفن همراه نخواهد بود. در حال حاضر ، حتی اگر دولت مجبور است نرخ تلفن همراه را پایین نگه دارد ، تقریباً برای همه خدمات ارتباطی پایین است و فرایند انتقال فناوری هنوز امکان پذیر نیست. تهرانی در مورد اصلاحات سیاست گذاری در این منطقه اظهار داشت:

در هر صورت ، ما باید مقررات مربوط به منطقه را به روز کنیم تا خود اپراتورها بتوانند نرخ ها را تعیین کنند ، یا باید مشوق هایی از دولت ارائه دهیم تا نرخ ها در نهایت به نرخ های موثر نزدیک شوند. این مشوق ها می تواند به صورت کاهش پرداخت درآمد اپراتور به دولت یا به عنوان معافیت هایی باشد که روند انتقال فناوری را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می کند.

مسائل مربوط به فرکانس

“ارائه اینترنت پرسرعت در بسترهای ارتباطی جدید” وعده ای است که مقامات دولتی در سالهای اخیر بارها اعلام کرده اند. این وعده قطعاً به زمان دیگری یا فناوری جدیدتر موکول می شود و نتیجه این است که افراد زیادی به اینترنت تلفن همراه باز می شوند. در طول اسناد بالادستی در این زمینه و تایید شده است شورای عالی فضای مجازی وارد شد ، ایران باید حداقل 10 درصد از ارتباطات و ارتباطات خود را با فناوری های ارتباطی جدید مانند 5G تا سال 1403 برقرار کند.

به دلیل همان اولویت های دولت ، مدیرعامل مبینت به زومیت گفت که در نهایت کشور به همان سمت حرکت می کند. اما اگر سیاست درستی اتخاذ شود ، این روند سرعت بیشتری می گیرد و در صورت وجود سیاست نهایی ، روند توسعه اینترنت با سرعت بالا کاهش می یابد. تهرانی در پاسخ به سوال خبرنگار زومیت گفت:

ما انتظار داریم که فرکانس امسال مشخص شود ، و ما ، به عنوان اپراتور ، آماده ایم که امسال سایت 5G اضافه کنیم. در نتیجه ، ما از نظر تکنولوژی و عرضه چندان دور نیستیم. ما در گروه اول تلفن همراه یک سایت 5G روشن داریم و زیرساخت شبکه آماده است. من فکر نمی کنم که تصمیم دولت بیش از 6 ماه طول بکشد زیرا دولت به آن نیاز دارد. بنابراین ، اگر همه این شرایط مناسب باشد ، ما کمتر از یک سال فرصت داریم تا 5G تجاری را به عنوان سرویس اینترنت عمومی ارائه دهیم. قیمت نهایی این سرویس چقدر است و چند نفر می توانند این سرویس را خریداری کنند. طبیعتاً این کار زمان بر است تا مسائل فنی و تأمین زیرساخت.

مقالات مرتبط:

باند فرکانسی 3500 مگاهرتز ، که به توسعه شبکه های 5G اختصاص دارد ، هنوز توسط سازمان تنظیم کننده رادیو به حراج گذاشته نشده است. مدیرعامل Mobinet گفت اگرچه دولت تلاش کرد در این زمینه اقدام کند ، اما در نهایت ، دولت قبلی تصمیمی برای Golden Band یا فرکانس 3.5 دریافت نکرد و تنظیم فرکانس ذکر نشد. وی با تاکید بر اهمیت تخصیص فرکانس برای توسعه 5G ، گفت:

Mobinet و ایرانسل در حال حاضر 60 مگابایت پهنای باند دارند که برای شبکه فعلی آنها استفاده می شود ، اما برای توسعه 5G ، 100 مگابایت پهنای باند مورد نیاز است. یعنی حداقل پهنای باند که اپراتور می تواند برای توسعه 5G FWA استفاده کند. مشخص نیست کدام باند در اختیار اپراتور قرار می گیرد ، در چه شکل و شرایطی و به چه قیمتی. البته در دولت قبلی ، پیش نویس در این باره نوشته شد که چندین شرکت از جمله مبین نت با آن مخالفت کردند و در نهایت به نتیجه ای نرسیدند.

حسین تهرانی با توجه به اینکه اپراتورهای تلفن همراه در اولویت دولت هستند و اولین شریک آن سرمایه گذاران Mobinet است ، تاکید کرد که این فضا برای توسعه شبکه 5G در مبینت مناسب است. وی تأکید کرد که Mobinet هیچ مشکلی برای رقابت با دیگر اپراتورها ندارد و همچنین با سایر بازیکنان در زمینه TD-LTE رقابت می کند.

این شرکت علاوه بر ایرنا و سازمان فاوا شهرداری تهران ، مشتریان خود را به سازمان های جدیدی جذب می کند که بسته به پوشش شبکه های 5G ، از طریق فیبر یا رادیو خدمات ارائه می دهند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم