مردم کجا سرمایه گذاری می کنند و چرا؟


فرارو- مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نظرسنجی ملی را برای رصد افکار عمومی در مورد نگرش اقتصادی شهروندان نسبت به سرمایه گذاری در بازارهای مختلف انجام داد که نتایج آن بسیار قابل تامل است.

به گزارش فرارو، در این نظرسنجی 36.8 درصد از پاسخگویان گفته اند که پس انداز دارند، ترجیح می دهند در زمین و مسکن سرمایه گذاری کنند، 22.8 درصد به دنبال اشتغال و کارآفرینی هستند، 9.6 درصد سکه و طلا می خرند و 8.9 درصد. درصد پس انداز در بانک و سرمایه گذاری 3.1 درصد در ارز دیجیتال. خرید دلار و ارز به انتخاب 1.3 درصد از پاسخگویان و سرمایه گذاری در بورس به انتخاب 1.2 درصد از پاسخگویان بوده است.

از سوی دیگر، بر اساس این نظرسنجی، زنان بیشتر از مردان به خرید سکه و طلا و همچنین پس انداز در بانک تمایل دارند. در مقابل، اشتغال و کارآفرینی در بین مردان بیشتر از زنان رایج است. در میان گروه سنی، افراد بالای 50 سال بیشتر از هر گروه دیگری در بانک سرمایه گذاری می کنند. سنین 18 تا 29 سال بیشتر از سایر گروه‌های سنی کار می‌کنند و کارآفرین هستند و در گروه سنی 30 تا 49 سال بیشتر روی زمین و مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در میان گروه مورد مطالعه، افراد با تحصیلات دانشگاهی نسبت به افراد بدون تحصیلات دانشگاهی احتمال بیشتری برای ایجاد اشتغال داشتند و افراد غیر دانشگاهی بیشتر از دانشگاهیان در بانک ها سرمایه گذاری کردند. گرایش به سرمایه گذاری در زمین و مسکن با افزایش هزینه های سرانه خانوار در حال افزایش است. در مقابل، بهبود وضعیت مالی در مقابل تمایل به پس انداز پول در بانک است. وضعیت اقتصادی مردم بهتر است، حاضرند پس اندازهای خود را در بانک بگذارند.

چرا مسکن امن ترین بازار برای سرمایه گذاری است؟
مهدی سلطان محمدی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو وی با توجه به اینکه مسکن بازاری مطمئن برای سرمایه گذاران است، گفت: مردم به دلیل تجربه تاریخی که از بازار مسکن دارند، می دانند که در هر شرایط اقتصادی این بازار می تواند یکی از گزینه های کم ریسک تا متوسط ​​باشد. سرمایه گذاری بلند مدت و بلند مدت.

وی افزود: همچنین طی چهار سال گذشته با وجود اینکه تورم زیادی در کشور وجود داشته اما مسکن رشد متوسط ​​7 برابری را تجربه کرده است بنابراین این موضوع باعث می شود مسکن به مقصد اول سرمایه تبدیل شود. تبدیل شدن. افراد در نظر گرفته شده است.

سلطان محمدی با اشاره به اینکه نوسانات شدید در بازارهای مختلف در سرازیر شدن سایر سرمایه ها به سمت مسکن بسیار موثر بوده است، گفت: در آن زمان به بورس رفت اما پس از آن چون بیش از 50 درصد سهام سقوط کرد. امروزه افراد کمتری حاضر به سرمایه گذاری در بورس هستند، زیرا در این دولت بیش از دو سوم سرمایه مردم در بورس از بین رفته است.

این کارشناس اقتصادی افزود: بدیهی است با افزایش قیمتی که در چهار ماه گذشته رخ داده و همچنین ابهامی که در مورد برجام وجود دارد، سرمایه گذاری در این بازارها در حال حاضر در سطح بالایی قرار دارد، نوسانات در بازار دلار و سکه افزایش خواهد یافت. خطر.” زیرا در صورت عدم توافق، دلار با افزایش شدید روبرو می شود، در حالی که در صورت توافق، دلار کاهش می یابد، بنابراین ریسک بازار سکه و دلار بسیار بالا است، در مورد بورس فعلی به دلیل جذابیت خود را از دست می دهد، حداقل در کوتاه مدت، با توجه به شرایطی که البته اقتصاد در این بازار است، نمی توان رشد زیادی را برای بازار سهام متصور شد.

سلطان محمدی ادامه داد: بنابراین در چنین شرایطی مسکن تنها گزینه سرمایه گذاری کم ریسک است، زیرا در طول زمان مسکن بهترین بازار برای حفظ سرمایه مردم در برابر تورم بوده است، اما با توجه به تورم مداوم در ایران. مردم نمی توانند میزان افزایش تورم را پیش بینی کنند، اما در بین بازارهای سرمایه، این مسکن است که بدون ریسک زیاد، ارزش خود را در برابر تورم حفظ می کند.

وی گفت: این واقعیت که بیش از یک سوم افرادی که در نظرسنجی اخیر ایسپا رای دادند مسکن را به عنوان بهترین بازار برای سرمایه گذاری انتخاب کردند، نشان می دهد که مسکن برای بسیاری از افراد جامعه دیده می شود. محافظت از خانه مورد اعتماد ارزش سرمایه در مواجهه با تورم کوچک و بزرگ است و این یک تجربه تاریخی است که طی چندین دهه تکرار شده و ثابت شده است که همیشه درست است، در حالی که ممکن است بازارهای دیگر در مقطعی رشد کنند. چه بسیار، اما پس از آن با یک اصلاح عمیق مواجه شد که بازار سهام نیز آن را تجربه کرد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم