همه اتفاقات امید یک سال بد است


وب سایت Aso: 2020 سال خوبی برای کل جهان نیست. شیوع ویروس کرونا سایه سیاهی در سراسر جهان است. اما اکنون که سال به پایان رسیده است، اخبار و رویدادهای خوب در سال 2020 را در این مقاله ببینید.

همه اتفاقات امید یک سال بد است

1. سالی بی سابقه برای انرژی های تجدیدپذیر

قبل از اپیدمی جهانی، تقاضا برای انرژی های تجدیدپذیر رو به رشد بود و تا سال 2020 نیز به رشد خود ادامه خواهد داد. برای مثال، در سه ماهه اول سال 2020، نیمی از کل برق تولید شده در بریتانیا از منابع انرژی تجدیدپذیر و افزایش استفاده از انرژی باد تامین می شود. در حال ایجاد یک رکورد جدید در تولید انرژی پاک است.

شیوع بیماری های همه گیر جهانی و سیاست های کنترل بحران آب و هوا، کاهش سوخت های فسیلی را تسریع کرده است. همچنین تا سال 2020، بزرگترین تولیدکننده نفت در اتحادیه اروپا وعده توقف حفاری را داده است.

. مردم بیشتر و بیشتری به برق دسترسی دارند

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی در ماه اکتبر، تلاش ها برای بهینه سازی دسترسی به برق در کشورهای در حال توسعه نتیجه داده است. پروژه های برق در هند و چندین کشور آفریقایی میلیون ها نفر را به شبکه متصل کرده اند و کارشناسان می گویند این روند باید در طول و بعد از همه گیری ادامه یابد.

3. سعی کنید ماشین را خارج از شهر برانید

همچنین خبرهای خوبی در مورد هوای پاک در شهرها وجود دارد. حضور وسایل نقلیه شخصی در مناطق شهری به حداقل رسیده است و این نتایج دلگرم کننده ای برای مشاغل و جوامع محلی داشته است. برایتون، یورک، گنت، اسلو، کپنهاگ، مادرید، بارسلونا و بوگوتا از جمله شهرهایی هستند که در این زمینه گام های دلگرم کننده ای برداشته اند.

همه اتفاقات امید یک سال بد است

4. کاهش سرمایه گذاری در سوخت های فسیلی

صندوق بازنشستگی بریتانیا (نست) اعلام کرده است که دیگر در شرکت هایی که در معدن زغال سنگ، شن های نفتی و حفاری در قطب شمال کار می کنند سرمایه گذاری نخواهد کرد. لویدز، بزرگترین بازار بیمه جهان، همچنین اعلام کرد که از سال 2022 صدور بیمه نامه های جدید برای پروژه های زغال سنگ، ماسه های نفتی و حفاری در قطب شمال را متوقف می کند.

5. محصولات رایگان قاعدگی در اسکاتلند

اسکاتلند در نوامبر تاریخ ساز شد و اولین کشوری بود که محصولات قاعدگی را رایگان و عمومی کرد. فعالان از این اقدام استقبال کردند و گفتند که اسکاتلند “نمونه خوبی” برای سایر کشورها خواهد بود. Bloody Good Period اعلام کرد که «تصمیم اسکاتلند یک پیروزی بزرگ برای بود [جنبش]«عدالت قاعدگی و شناخت نیازهای زنان و مردان حائض و ارائه محصولات مرتبط به نیازمندان».

6. پیشرفت در مبارزه با مالاریا و سل

در ماه نوامبر، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که مرگ و میر ناشی از مالاریا در 20 سال گذشته تقریبا 60 درصد کاهش یافته است. این بدان معناست که بین سال‌های 2000 تا 2019، از 1.5 میلیارد مورد مالاریا و 6.7 میلیون مرگ ناشی از مالاریا در سراسر جهان جلوگیری شد. با این حال، سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که کووید 19 پیشرفت آن را در برابر مالاریا به خطر می اندازد و از کشورها خواست تا مداخلات بهتری ایجاد کنند، ابزارهای جدید ارائه کنند و بودجه را افزایش دهند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز گزارش سالانه سل خود را در نوامبر منتشر کرد که نشان می‌دهد تعداد مرگ و میرها در سراسر جهان بین سال‌های 2015 تا 2019 14 درصد کاهش یافته است. از سال 2000 تاکنون بیش از 60 میلیون مرگ و میر با درمان پیشگیری شده است که رقمی خیره کننده است.

7. خبرهای خوبی در مورد HIV و ایدز وجود دارد

همه اتفاقات امید یک سال بد است

بر اساس گزارش سازمان بهداشت عمومی بریتانیا، تعداد موارد جدید اچ آی وی در بریتانیا به کمترین میزان خود در 20 سال گذشته رسیده است. تا سال 2020، پیشرفت قابل توجهی در توسعه روش های پیشگیری از HIV حاصل شده است.

8. عربستان و فلسطین ازدواج کودکان را ممنوع کرده اند

تا سال 2020، عربستان سعودی ازدواج کودکان را ممنوع کرده و حداقل سن ازدواج را 18 سال تعیین می کند. در سال 2019، دولت ازدواج کودکان زیر 15 سال را ممنوع خواهد کرد. پیش از این محدودیت سنی برای ازدواج با دختر و پسر وجود نداشت. این ممنوعیت جدید است، اما دارای اشکالاتی است: نوجوانان زیر 18 سال همچنان می توانند ازدواج کنند، اگر دادگاه ویژه اجازه دهد. اما با توجه به سنتی بودن کشور می توان اخبار را مثبت تلقی کرد.

فلسطین همچنین ازدواج کودکان را تا سال 2020 ممنوع خواهد کرد و بنگلادش پیشرفت کرده است. بر اساس گزارش یونیسف، نسبت دخترانی که قبل از 18 سالگی ازدواج کرده اند از 64 درصد در سال 2010 به 50 درصد در سال 2020 کاهش یافته است. در واقع، این بدان معناست که 10 میلیون دختر در بنگلادش از ازدواج کودکان در دهه گذشته نجات یافته اند.

9. برای پنجمین سال متوالی تعداد قربانیان تروریسم کاهش یافته است

بر اساس شاخص جهانی تروریسم، تعداد قربانیان تروریسم در سال 2020 برای پنجمین سال متوالی کاهش یافته است. تعداد قربانیان نسبت به سال 1393 با کاهش 59 درصدی به 13826 نفر رسیده است. همچنین بر اساس تحقیقات، وضعیت تروریسم در 103 کشور در حال بهبود است.

10. واکسن کرونا سریعترین واکسنی است که باید تهیه شود

شیوع کویت 19 جهان را شوکه کرد و خسارات زیادی به بار آورد، اما موج جدیدی از همکاری های بین المللی را نیز برانگیخت. در طول یک سال، نه تنها انواع واکسن ها ساخته شد، بلکه مجوز دریافت کردند و اکنون در حال تزریق هستند. همانطور که یکی از دانشمندان گفت: “در 11 ماه گذشته به اندازه 10 سال کار انجام شده است.”

همه اتفاقات امید یک سال بد است


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم