هواپیمای جنگنده مافوق صوت لاکهید مارتین F-22 Raptor چه ویژگی هایی دارد؟


فرارو- نسل پنجم لاکهید مارتین F-22 Raptor یک جت تاکتیکی ضد رادار پیشرفته است که منحصراً توسط نیروی هوایی ایالات متحده استفاده می شود. این هواپیما که در مرکز سیستم های هوانوردی در پایگاه نیروی هوایی رایت-پترسون در اوهایو توسعه یافته است، یک هواپیمای جنگنده تک سرنشین، دو موتوره و رادارگریز است که در دسامبر 2005 وارد خدمت نیروی هوایی ایالات متحده شد.

به گزارش فرارو، رپتور به عنوان یک جت هوایی طراحی شده بود اما همچنان می توانست به ماموریت های زمینی، جنگ الکترونیک و اطلاعات سیگنال حمله کند. این هواپیما قرار است با تاکید بیشتر بر رادارگریزی، چابکی و برد، جایگزین جت های جنگنده F-15 نیروی هوایی شود.

با این حال، نیروی هوایی ایالات متحده به طور رسمی تولید این جنگنده ها را در آوریل 2009 متوقف کرد، زیرا رابرت گیتس وزیر دفاع در بیانیه ای اعلام کرد که پنتاگون به برنامه لاکهید F-22 Raptor پایان می دهد و تولید جت های جنگنده F-35 را افزایش می دهد. .

اما در روزهای اخیر گزارش شده است که نیروی هوایی آمریکا قراردادی 10 ساله با لاکهید مارتین برای ارتقاء F-22 Raptor امضا کرده است. البته این معامله 10.8 میلیارد دلاری همچنان بالقوه است و معامله نهایی هنوز نهایی نشده است.

نیروی هوایی ایالات متحده آخرین F-22 خود را در سال 2012 دریافت کرد. این نیرو می گوید که اکنون 183 F-22 Raptor دارد.

مشخصات جنگنده نسل پنجم لاکهید مارتین F-22 Raptor

F-22 Raptor اولین هواپیمای جنگنده نسل پنجم نیروی هوایی ایالات متحده است. یک هواپیمای جنگنده دو موتوره و تک خلبان رادارگریز با برتری هوایی برتر. گزارش شده است که این جنگنده ها می توانند تا 1600 مایل دریایی (2963 کیلومتر) را طی کنند.

این جنگنده ها مجهز به فناوری استتار هستند که ایمنی و کشندگی را در برابر تهدیدات هوا به هوا و سطح به هوا فراهم می کند.

این هواپیما یک ماخ 2 با حداکثر سرعت 2 ماخ (2450 کیلومتر در ساعت)، دو مهمات حمله مستقیم 1000 GBU-32 و یک توپ M61A2 حمل می کرد.

علاوه بر پیکربندی آنلاین به هوا، هواپیمای جنگنده رپتور شش AIM-120 AMRAAM و دو AIM-9 Sidewinder را حمل می کند.

هواپیمای جنگنده مافوق صوت لاکهید مارتین F-22 Raptor چه ویژگی هایی دارد؟

همچنین از یک سیستم اویونیک داخلی برای ناوبری و پشتیبانی تحویل سلاح استفاده می کند.

طول این هواپیمای جنگنده 18.92 متر و عمق بال آن تا 13.56 متر است. وزن خالی 19700 کیلوگرم است و با پر شدن اسلحه وزن به 29410 کیلوگرم افزایش می یابد.

ظرفیت سوخت رپتور 8200 لیتر است. اما دو محفظه سوخت اضافی برای این جت جنگنده طراحی شده است که گنجایش 12000 لیتر دارد.

هواپیمای جنگنده مافوق صوت لاکهید مارتین F-22 Raptor چه ویژگی هایی دارد؟

آیا پایان F-22 Raptor نزدیک است؟

اوایل سال جاری، ژنرال کلینتون هینوتی، یکی از مقامات نیروی هوایی ایالات متحده، اعلام کرد که رپتور تا سال 2030 به مدت 40 سال تولید می شود. او همچنین گفت که این جنگنده به پایان عمر خود نزدیک شده است.

هینوته همچنین توضیح داد که به دلیل قدمت این هواپیما، ممکن است جنگنده مناسبی برای دفاع از متحدانی مانند تایوان، ژاپن و فیلیپین در برابر تهدیدات چین نباشد.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances