وزن الکترونیکی سنگین تر از دیوار چین – زومیت است


امسال ، میزان کل زباله های الکترونیکی تولید شده در سراسر جهان ، از لوازم خانگی خراب گرفته تا تلفن های هوشمند قدیمی ، به رکورد 57.4 میلیون تن رسیده است. یعنی بیشتر از وزن سنگین ترین اثر روی زمین ، دیوار چین.

اما خبرهای بد فقط متوقف نمی شوند ؛ زیرا طبق تحقیقات ، این کوه زباله احتمالاً بزرگتر از تجهیزات الکترونیکی است. بر اساس گزارش جدیدی که توسط سازمان بین المللی WEEE Forum منتشر شده است ، زباله های الکترونیکی سالانه 4 درصد افزایش می یابد و تا سال 2030 به 74 میلیون تن خواهد رسید.

به گفته Zdnet ، یکی از عوامل اصلی انفجار تولید زباله های الکترونیکی در جهان ، مصرف زیاد لوازم الکترونیکی است که طبق اعلام انجمن WEEE ، سالانه 3 درصد رشد می کند. این امر به ویژه هنگام نگاه به صنعت تلفن های هوشمند صادق است. به طور متوسط ​​، مصرف کنندگان هر سه سال یکبار تلفن همراه خود را عوض می کنند و سالانه تا یک میلیارد تلفن در سراسر جهان به فروش می رسد.

مشکل این است که برخی از مصرف کنندگان می دانند با دستگاه های قدیمی چه کار کنند و به طور کلی ، تلفن هوشمند در پایین کشو یا مستقیم به محل دفن زباله فراموش می شود. برآوردها نشان می دهد که به طور متوسط ​​در هر خانه اروپایی 11 وسیله وجود دارد که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند و دیگر آسیب نمی بینند. در واقع ، هر شهروند پنج محصول الکترونیکی بلااستفاده دارد.

هنگامی که دستگاهی در جعبه ای با برچسب “لوازم الکترونیکی قدیمی” قرار نمی گیرد ، دستگاه اغلب مانند سایر زباله ها رفتار می شود. بر اساس گزارش WEEE Forum ، سالانه 151 میلیون تلفن همراه به سطل زباله برده می شود و در ایالات متحده سوزانده یا دفن می شود. در این کشور ، تا 40 درصد فلزات سنگین در محل های دفن زباله از قطعات الکترونیکی دور ریخته شده بدست می آید.

مقالات مرتبط:

یکی از راه های حل چالش زباله الکترونیکی بازیافت تجهیزات قدیمی است که استفاده نشده است. اما انتخاب آسان برای حذف یا پنهان کردن وسایل الکتریکی به عوامل مختلفی مانند ترس از افشای اطلاعات و غیره مربوط می شود. این بدان معناست که نرخ بازیافت زباله های برق هنوز در سراسر جهان بسیار پایین است.

در حالی که پیش بینی می شود هنوز نیمی از زباله های الکترونیکی بازیافت شوند ، واقعیت بدتر است. تخمین زده می شود که تنها بیش از 17 درصد از دستگاه های الکترونیکی در سال 2019 به درستی پردازش و بازیافت شوند.

با این حال ، بازیافت نقش بسیار مهمی در کاهش ردپای زیست محیطی صنعت دارد. به عنوان مثال ، تلفن های هوشمند برای ساختن به منابع زیادی احتیاج دارند و تحلیلگران تخمین می زنند که کل رد پای کربن در فرایند تولید برابر با انتشار سالانه کربن در یک کشور کوچک است. اگر بتوان برخی منابع را از دستگاه های قدیمی بازیابی کرد ، این مقدار بسیار کاهش می یابد.

به عنوان مثال ، به گفته کارشناسان WEEE ، بازیافت برخی مواد مانند طلا از ضایعات ، انتشار دی اکسید کربن را در مقایسه با زمانی که از خاک استخراج می شود ، کاهش می دهد.

پاسکال لروی، مدیرعامل انجمن WEEE گفت:

هر تن بازیافت WEEE از حدود دو تن انتشار از CO2 جلوگیری می کند. اگر همه ما با زباله های الکترونیکی کار درستی انجام دهیم ، به کاهش انتشار CO2 مضر کمک می کنیم.

مزایای آن فقط زیست محیطی نیست. مواد قابل بازیافت در لوازم الکترونیکی قدیمی نیز دارای ارزش مالی هستند. به عنوان مثال ، یک تن تلفن همراه دور ریخته شده حاوی بیش از یک تن سنگ معدن طلا است. یک میلیون تلفن همراه می توانند 24 کیلوگرم طلا ، 16000 کیلوگرم مس ، 350 کیلوگرم نقره و 14 کیلوگرم پالادیوم تولید کنند. در سال 2019 ، ارزش مواد اولیه این نوع زباله های الکترونیکی تقریباً 57 میلیارد دلار برآورد شده است که تنها 10 میلیارد دلار آن بازیافت می شود.

انجمن WEEE می گوید که اکنون مصرف کنندگان باید مسئول پسماندهای خود باشند. لروی می گوید:

چه مشکل معروفی ؛ تا زمانی که ساکنان بازنگشتند ، وسایلی را که استفاده شده یا خراب کرده است ، نمی فروشند و اهدا نمی کنند ، ما باید به استخراج مواد جدید و ایجاد آسیب های زیست محیطی ادامه دهیم.

این بدان معناست که نیاز به افزایش آگاهی مصرف کنندگان و ایجاد زیرساخت های مناسب است تا دستگاه های الکترونیکی راحت تر از قبل بازیافت شوند.

از این رو ، شرکت های صنعتی نیز باید نقشی ایفا کنند. بسیاری از تولیدکنندگان دستگاه مانند اپل یا سامسونگ در حال بررسی برنامه های بازیافت هستند که کاربران را تشویق می کند تلفن های قدیمی خود را به مرکز بازیافت تخصصی ارسال کنند. همچنین سیاست های دیگری نیز وجود دارد که به گفته عموم مردم می توانند از اعتبار دستگاه قبلی در خرید بعدی خود استفاده کنند.

سطل زباله الکترونیکی

Fairphone ، یک تولید کننده تلفن کوچک از هلند ، رویکرد اساسی تری را در پیش گرفته است. به جای تمرکز کامل بر بازیافت محصولات قدیمی ، این شرکت دستگاه هایی را به فروش می رساند که برای سه سال بیشتر از گوشی های معمولی عمر کرده اند.

محصولات فروخته شده توسط Fairphone ماژولار هستند ، بدین معنا که کاربران می توانند به راحتی برخی از قسمت های گوشی را در صورت خراب شدن یا قدیمی بودن تعویض ، به روز یا ارتقا دهند. انتظار می رود این مدل به صاحبان این امکان را بدهد که تلفن های خود را تا پنج سال نگه دارند.

متیو کاکرل“ما در آن زمان توجهی نداشتیم.

آنچه در واقع کارآمدتر از بازیافت تلقی می شود ، استفاده از دستگاه های مداوم است. آیا باید محصول را دور بریزیم و محصول جدیدی ایجاد کنیم یا می توان به تولید مثل فکر کرد؟ در بازسازی ، تلفن هوشمند به روز شده و به روز شده است تا عمر دستگاه را افزایش دهد.

چرخه عمر طولانی دستگاه های الکترونیکی در نهایت به این معنی است که کربن کمتری برای تولید دستگاه های جدید منتشر می شود و هیچ زباله الکترونیکی تولید نمی شود. بنابراین ، قبل از خرید یک گوشی جدید و قرار دادن دستگاه قدیمی خود در گوشه کشو ، به آن فکر کنید.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم