ویژگی هایی که از والدین خود به ارث می بریم؛ از حال و هوا تا رنگ چشم!


همه ما ویژگی هایی را از والدین خود به ارث برده ایم. اما چه ویژگی هایی؟ ما نتیجه هر دو ژنتیک هستیم و ویژگی های منحصر به فردی داریم.

کاری که می‌خواهیم بکنیم این است که موهای مردانی که با مادرشان کاری ندارند، بریزد. به عنوان مثال، حتی نوع کاهش وزن شما دقیقاً همان چیزی است که از والدین خود به ارث برده اید.

ویژگی هایی که ما به ارث می بریم ژنتیک است

موهای مجعد قرمز کودک شما از کجا آمده است که نسل‌ها در خانواده شما وجود نداشته است؟ این سوال ممکن است ساده به نظر برسد، اما پاسخ سریع و پیچیده است. چرا؟

داون آلن، مشاور ژنتیک و مدیر برنامه مشاوره تحصیلات تکمیلی در مرکز پزشکی دانشگاه وکسنر در اوهایو گفت: «از آنجایی که علم ژنتیک میراث ژنتیکی پیچیده خود را دارد، نمی‌توان دقیقاً دانست که هر یک از ویژگی‌های شما از کجا آمده‌اند. .

به طور کلی ویژگی‌ها تحت تأثیر ژن‌های مختلفی هستند که از والدین خود به ارث می‌برید. علاوه بر این، بر محیط شما نیز تأثیر می گذارد.

فقط به این دلیل که شما یک ژن برای یک ویژگی خاص دارید به این معنی نیست که باید به آن نتیجه برسید. پس صفاتی هست که موروثی شمرده می شود; اما اینطور نیست.

ویژگی هایی که از والدین خود به ارث می بریم؛  از حال و هوا تا رنگ چشم!

چگونه صفات از پدر و مادر به ما می رسد

پرسیدن این سوال جالب است، و اگرچه پاسخ دقیقی وجود ندارد، آلن گفت: «نکات اساسی وجود دارد که ژنتیک می‌تواند در مورد ویژگی‌های به ارث رسیده از مادر و ویژگی‌های به ارث رسیده از پدر بیان کند.

اما ابتدا باید بدانیم که وراثت چگونه کار می کند. وی گفت: سه راه اصلی وجود دارد: اول اینکه از طریق ژن غالب، اگر ژن غالب را به ارث ببریم، آن صفات در ما ایجاد می شود.

مثلا رنگ چشم. اگر یکی از والدین شما چشمان قهوه ای دارد، ممکن است چشمان شما قهوه ای باشد. زیرا این ویژگی غالب است.

دوم اینکه از طریق ژن های مغلوب انجام می شود، والدین باید دارای ژن مغلوب باشند تا این صفات را داشته باشند. به عنوان مثال، اگر چشمان آبی دارید، والدین شما باید حامل ژن چشم آبی باشند، حتی اگر چشمان آنها آبی نباشد.

توانایی کاهش وزن

دو نوع چربی در بدن وجود دارد: «چربی‌های قهوه‌ای یا چربی‌های خوب، که متابولیسم را افزایش می‌دهند و به ما کمک می‌کنند وزن بدن خوب و سالم را حفظ کنیم، و چربی‌های سفید یا چربی‌های بد، که اگر بیش از حد مصرف شوند، می‌توانند منجر به چاقی و بیماری

طبق مطالعه ای که در Nature Communications منتشر شده است، هر کس مقدار متفاوتی برای هر نوع چربی دارد. اما هر چه چربی بدن شما قهوه ای تر باشد، متابولیسم بدن شما بالاتر می رود. در اینجا نحوه یافتن برنامه کاهش وزن مناسب برای شما آمده است.

چگونه به راحتی وزن کنیم

در حالی که ژنتیک مادر می تواند به از بین بردن چربی قهوه ای کمک کند، ما می توانیم پدر را به خاطر چربی سفید سرزنش کنیم.

محققان گفتند: “چربی بدن تا حدی توسط ژن های به ارث رسیده از پدر شما تعیین می شود.” بهتر است بدانیم که وقتی چاق می شویم، بیشتر از ژنتیک، انتخاب سبک زندگی نقش مهم تری دارد.

توانایی تمرکز روی یک موضوع

بر اساس مطالعه ای که در JAMA Psychiatry منتشر شده است، اگر ژنتیک مادر شما به گونه ای است که سطح سروتونین پایین تر از حد طبیعی ترشح می کند (شیمی مغز شبیه خلق و خو).

ممکن است در زندگی نتوانید تمرکز کنید و بیش فعال باشید. ژن‌هایی که از مادر به فرزند به ارث می‌رسند تأثیر مستقیمی بر تولید سروتونین یا توانایی تمرکز دارند. دلایل رایج مشکلات تمرکز و نحوه رفع آنها را بررسی کنید.

بلوغ زودرس است

بلوغ و تمام نقاط عطف سرگرم کننده، مانند آکنه، تغییرات صدا، یا چرخه قاعدگی که کودکان در بزرگسالی طی می کنند.

بر اساس تحقیقات ژنتیکی، ژنتیک هر دو والدین نقش عمده ای در این تغییرات دارد. اما اگر بلوغ زودرس دارید، قبل از هشت سالگی در دختران و نه سالگی در پسران، مجله پزشکی نیوانگلند دریافت که جهش های ژنتیکی منجر به نوعی بلوغ زودرس می شود، به این معنی که اگر جهش دارید، باید آن را بگویید. اولین. برای دوستان.

خطی از خنده کنار لبش

این خط گاهی نشان دهنده میزان صحیح سن و گاهی بیشتر از حد معمول است. این خط با انباشته شدن آسیب مادام العمر به DNA میتوکندری، ژنی که شما فقط از مادرتان دریافت کرده اید، روی صورت شما پیدا می شود.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در Nature، عوامل محیطی مانند نور خورشید، سیگار کشیدن و رژیم غذایی ناسالم می توانند به mtDNA آسیب بزنند، اما برخی از این آسیب ها می توانند بر ارث ژنتیکی مادر شما تأثیر بگذارند. پیرتر می شوید و بیشتر شبیه چین و چروک و موهای خاکستری می شوید.

روح ما

مادر می تواند از جهات مختلف بر خلق و خوی ما تأثیر بگذارد و نه فقط با صدقه دادن یا سرو کلم بروکلی سه بار در هفته.

ساختار بخشی از مغز به نام سیستم کورتیکولیمبیک که تنظیم هیجانی را کنترل می‌کند و در اختلالات خلقی مانند افسردگی نقش دارد، به طور گسترده‌تری از مادر به پسر و دختر یا از پدر به پسر منتقل می‌شود.

بر اساس مطالعه ای که در مجله علوم اعصاب منتشر شده است، دختران کمترین روحیه را از مادران خود دریافت می کنند.

جنسیت فرزند ما

بدیهی است که ژن شما و همسرتان تعیین کننده جنسیت فرزندانشان است. اما آیا می دانید ژن های جنسیتی که از شما عبور می کنند؟

بر اساس مطالعه ای که در Evolutionary Biology منتشر شده است، مردانی که تعداد زیادی خواهر و برادر دارند، بیشتر پسر دارند، در حالی که مردانی که خواهران زیادی دارند، بیشتر دختر دارند.

سطح حافظه

سابقه خانوادگی بیماری آلزایمر مدت هاست که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. اما یک مطالعه جدید که در Biological Psychiatry منتشر شد، نشان داد که این خطر ژنتیکی در درجه اول از مادر شما است.

بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل در تمام دوران است و تقریباً شش میلیون نفر را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین مهم است که بدانیم چه عواملی این خطر را برای ما افزایش می دهد. سابقه پزشکی یکی از سوالاتی است که باید قبل از اینکه دیر شود از والدین خود بپرسید.

باروری

طبق تحقیقات منتشر شده در Science، باروری یک زن ممکن است تحت تأثیر ژن‌هایی باشد که از پدرش به ارث رسیده است.

در سلول های تخمک طبیعی، بخشی از سلول به نام سانتریول به عنوان بخشی از یک فرآیند رشد طبیعی از بین می رود. با این حال، اگر کانال میانی که اغلب توسط پدرش به دلیل یک اختلال ژنتیکی منتقل می‌شود، از بین نرود، محققان توضیح می‌دهند که این زن عقیم است و قادر به باردار شدن نیست.

موهای ما

شاید شنیده باشیم که وقتی افراد موهایشان را می ریزند، “این یک ویژگی ارثی از مادر است.” با این حال، یک مطالعه منتشر شده در PLoS Genetics در آزمایشات روی بیش از 55000 نفر نشان داد که این یک افسانه است.

محققان 287 سیگنال ژنتیکی مستقل مرتبط با طاسی با الگوی مردانه را یافتند، در حالی که 40 سیگنال تنها در کروموزوم X یافت شد، به این معنی که از مادر به ارث رسیده بود.

با کمال تعجب، به نظر می رسد چندین ژن مرتبط با ریزش مو با افزایش خطر بیماری قلبی در مردان مرتبط باشد. در حالی که برخی از صفات ارثی هستند، برخی دیگر تحت تأثیر قرار می گیرند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم