پیام وزیر به بازار ارزدر پنجمین روز هفته، دلار دو قسمت کاملا متفاوت را تجربه کرد. در نیمه اول روز، جهش دست بالا را در بازار داشت و می توانست اسکناس آمریکایی را تا نزدیک به 30 هزار و 600 تومان برساند. در عرض نیم روز، بازار تغییر جهت داد و تعداد فروش به میزان قابل توجهی افزایش یافت. سایر شدت فروش تا ساعت 16 کمتر از 30250 تن بوده است. به گفته فعالان، دلیل اصلی تغییر جهت دلار، صحبت های وزیر امور خارجه است.

امیرعبداللهیان با اشاره به تعامل ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: شب گذشته (سه‌شنبه شب) به توافق خوبی با آژانس رسیدیم که می‌تواند برخی از نگرانی‌های موجود در مورد برنامه صلح هسته‌ای ایران را برطرف کند و ادامه یابد. ” ابتدا به دنبال همکاری با آژانس باشید. سپس اعلام شد که تهران اجازه تعویض دوربین های جدید آژانس را در تالار تسا کرج داده است. نصب مجدد دوربین های مداربسته در تاسیسات هسته ای کرج، که بخشی از عملیات پیشرفته سانتریفیوژ و غنی سازی اورانیوم ایران است، نقطه حساسی در روابط تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه های اخیر بوده است.

از سوی دیگر، از دیدگاه برخی تجار، این بدان معناست که طرف ایرانی می خواهد که تسهیلگران مذاکرات وین به نتیجه مثبت برسند و از شکست مذاکرات جلوگیری کنند. علاوه بر این، این حادثه به دلیل ابراز نارضایتی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از همکاری ایران در سه‌شنبه شب حائز اهمیت بود. این را می توان پاسخ مثبت ایران به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی دانست.

فروش دلار روی سقف

برخی فعالان بر این باورند که بازار پس از دو روز رشد مستمر و رشد حدود 1200 تنی، روند اصلاح قیمتی را تجربه می کند. در واقع برخی از معامله گران که موقعیت خرید ارز در محدوده 29 هزار و 400 تومانی داشتند، در نهایت تصمیم گرفتند تا قبل از مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته ای، بخشی از خریدهای ارزی خود را بفروشند و سود ببرند. بعدازظهر چهارشنبه این گروه از معامله گران توانستند ارز آمریکا را به 30 هزار و 600 تومان برسانند.

با وجود سود معامله گران ارز از نیمه دوم چهارشنبه، بالاخره اسکناس آمریکایی توانست حمایت 30200 تومانی را حفظ کند. این امر تا حدودی انتظارات را در بازار ارز بالا نگه می دارد. به گفته تحلیلگران فنی، در صورت شکست حمایت 30200 تومانی، موج جدیدی از فروشندگان روانه بازار ارز می شود. اگر دلار بالای محدوده 30200 تومان تثبیت شود، احتمال رشد مجدد قیمت وجود خواهد داشت.

رشد سکه تحت تاثیر دلار

سکه امامی روز چهارشنبه توانست 70 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت برساند و وارد کانال های 13 میلیون و 300 هزار تومانی شود. سکه حتی در ابتدای روز می تواند تا محدوده 13 میلیون و 400 هزار تومان پیشروی کند اما پس از آن در وضعیت اصلاحی قرار گرفته و تا کانال 13 میلیون و 300 هزار تومان عقب نشینی می کند. البته همین سطح قیمتی بیش از محدوده 13 میلیون و 200 هزار تومان در روز سه شنبه بود. افزایش قیمت سکه در چند وقت اخیر باعث شده تا برخی معامله گران تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در این بازار داشته باشند. با این حال، این حباب فلز گرانبها نیز در روزهای اخیر رو به افزایش بوده است که نشان می دهد سکه با این قیمت ها خریدار ندارد. اما همانطور که انتظار می رفت، سکه ها تمایل به افزایش قیمت را نشان می دهند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم