گزارش ششمین جلسه کمیسیون مشترک: انتقادات به طرح حفاظت بالا گرفت


ششمین جلسه کمیسیون تلفیق بررسی طرح حراست با حضور اعضا و نمایندگان مرکز پژوهش های مجلس، مرکز ملی فضای مجازی، سازمان تبلیغات و اتاق بازرگانی برگزار شد. در این جلسه چند تن از نمایندگان با بیان انتقادات از طرح حمایت، مقایسه با سایر کشورها و امکان اجرای آن را جویا شدند و درباره لزوم توجه به معایب این طرح و زیان های تجاری صحبت کردند.

تقی پور در ابتدای این جلسه ضمن درخواست از اعضا برای عضویت در کارگروه تعیین شده، گفت: در جلسه بعدی نمایندگان دولت، مرکز ملی فضای مجازی و بخش خصوصی و روز سه‌شنبه کلیات طرح استماع می‌شوند. برای حفظ حقوق کاربران فضای مجازی انتخاب خواهد شد. .

پس از پایان جلسه، نماینده مرکز پژوهش های مجلس به تشریح مطالعه تطبیقی ​​و متن طرح حفاظت پرداخت.

«علی محسنیان» با اشاره به قوانین آمریکا، چین، کانادا و اتحادیه اروپا در حوزه فضای مجازی و بررسی اقدامات انجام شده در این زمینه، آماری از قانون GDPR یا مقررات کلی حفاظت از داده های اتحادیه اروپا ارائه می دهد. آمار ارائه شده شامل ایجاد بیش از 500 هزار دفتر حفاظت از داده ها در سازمان، ارائه بیش از 200 هزار گزارش، ثبت بیش از 94 هزار شکایت و جمع آوری 56 میلیون یورو بابت تخلفات قانونی است.

بخشی دیگر از این سخنرانی به قوانین وضع شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خارجی در ترکیه اختصاص داشت:

وی افزود: قانون شبکه های اجتماعی ترکیه بستری با بیش از یک میلیون کاربر ترک را ملزم به اخذ نمایندگی در ترکیه می کند، اگر یک ماه از اجرای این قانون گذشته باشد و دفتر نمایندگی آن را آماده نکند، پلتفرم مربوطه 10 میلیون لیره جریمه خواهد شد. سپس در موارد بعدی در صورت عدم افتتاح نمایندگی، جریمه به 30 لیر افزایش می یابد، همچنین هیچ کاربر ترکیه ای حق درج آگهی تجاری در شبکه را ندارد و هرگونه پرداخت مالی در این سیستم پلت فرم ممنوع خواهد شد. دولت حق دارد تا سه ماه آینده 50 درصد پهنای باند را مسدود کند و در نهایت طی سه ماه گذشته 90 درصد پهنای باند محدود شود.

این قسمت از سخنرانی با اعتراض برخی نمایندگان مواجه شد. نوروزی با بیان اینکه گزارش مرکز پژوهش های مجلس باید غیرمنصفانه باشد و جنبه سیاسی نداشته باشد، گفت: تاکنون موضوع معرفی نمایندگان در ترکیه جدی گرفته نشده و تنها یک فرد حقیقی به عنوان نماینده معرفی شده است.

ویس کرمی همچنین گفت: موضوع آسیب ناشی از مسدود شدن سکو نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: باید به این سوال پاسخ داده شود که اگر پلتفرم های خارجی را محدود کنیم، آیا تعداد بیشتری از آنها را از دست خواهیم داد یا بیشتر؟ آیا واقعاً می توان یک نسخه اصلی خوب را در داخل ارائه کرد یا توانایی های تکنولوژیکی محدودیت های پلت فرم را داریم؟”

تقی پور به عنوان رئیس کمیسیون تلفیق در پاسخ به این سوال که محدودیت های پلتفرم نیاز به فناوری خاصی ندارد و می توان پهنای باند را کاهش داد.

کمیسیون طرح حفاظت

محسنیان همچنین در پاسخ به سوالی گفت: در مراحل ابتدایی این پروژه نمی خواستیم مسدود کنیم، اما بحث ما اعمال حاکمیت بود، ما از مدلی استفاده می کنیم که در دنیا اجرا می شود و نمی کنیم. مسدود کردن نیرو.” گاهی اوقات این مسئله مربوط به پلتفرم های بومی است که نیاز به پشتیبانی دارند. گاهی اوقات بحث عدم امکان اعمال حاکمیت دولتی بر بستری است که نیازمند محدودیت‌ها و اصلاحات هوشمندانه است.»

باقری نیز یکی از منتقدان این موضوع بود و خاطرنشان کرد که بحث اصلی درباره اینستاگرام بوده است. اگر این گروه از راه اندازی نمایندگی در ایران و پرداخت جریمه خودداری کنند، آیا نمونه مشابهی از اینستاگرام در آن کشور وجود دارد که جایگزین این شبکه اجتماعی شود؟

رشیدی در ادامه این نشست با بیان اینکه نظارت قوی بر پلتفرم در کشور وجود دارد، ادامه داد:

“اول، ما باید بفهمیم که در دنیای مجازی به دنبال چه چیزی هستیم. احساس می کنم در مسیر اشتباهی هستم. آیا می خواهیم زیرساختی را فراهم کنیم یا مردم را به زیرساخت هایی که برای دنیای مجازی فراهم می شود راهنمایی کنیم؟ پیام‌هایی مانند IGAP ویژگی‌های بیشتری نسبت به تلگرام دارند، اما چرا مردم همچنان از تلگرام استفاده می‌کنند؟ در طرح مرکز تحقیقاتی به چین و ویچیتا اشاره شده است که شش سال پیش فیلتر شده‌اند. ؟”

کمیسیون طرح حفاظت

کلاهی که نماینده بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در این نشست بود، زیان های تجاری را برشمرد و گفت:

“کسب و کارها در دنیای مجازی، مانند فضای واقعی، زمان و پول خود را صرف یافتن و یافتن مشتریان می کنند. بنابراین از دست دادن کسب و کار در این زمینه فقط یک مسئله پهنای باند نیست، بلکه مهاجرت از یک پلت فرم به پلتفرم دیگر مضر است.” فروشگاهی که باید از شهری به شهر دیگر نقل مکان کند.”

رئیس کمیسیون برنامه مشترک حفاظت در پایان با بیان اینکه اعطای وام 5 میلیارد تومانی به نمایندگان برای رفع نیازهای 40 میلیونی ایران بی فایده است، گفت: باید در این زمینه حمایت های بیشتری صورت گیرد تا داده ها کارساز شود. . خارج نشدن از کشور

جلسه بعدی کمیسیون بررسی طرح مشترک حفاظت روز دوشنبه هفته آینده از ساعت 7 تا 9 صبح برگزار می شود و در این جلسه نمایندگانی از مرکز پژوهش های مجلس، دولت، مرکز ملی فضای مجازی و بخش خصوصی نظرات خود را در خصوص این طرح بیان می کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم