5 راه شگفت انگیز برای ایجاد انگیزهانگیزه برای موفقیت بسیار مهم است. به راحتی می توان فهمید که چرا این موضوع از طرق مختلف بسیار مهم است. کارشناسان همیشه به دنبال راه های جدیدی برای انجام کارها هستند، از افزایش انگیزه دانش آموزان تا افزایش انگیزه برای ورزش و ….

1. عوامل روانی موثر بر انگیزه

تئوری ها و نکات زیادی برای ایجاد انگیزه در افراد طراحی شده است. اما تعدادی از عوامل روانی وجود دارد که می تواند بر انگیزه تأثیر بگذارد. ممکن است تعجب کنید. آیا می دانستید که به تصویر کشیدن موفقیت می تواند یک نتیجه معکوس باشد؟ یا ممکن است این حامیان گاهی منجر به بی انگیزگی شوند؟ به برخی از چیزهای شگفت انگیزی که می تواند بر انگیزه شما تأثیر بگذارد نگاهی بیندازید.

از انگیزه با احتیاط استفاده کنید

اگر شخصی دوست داشته باشد کاری انجام دهد، می گوید که به خاطر سپردن پاداش آن رفتار باعث ایجاد آن احساسات می شود. آیا این استدلال درست است؟ پاسخ در بیشتر موارد منفی است. فعالیت‌های انگیزشی که افراد انتظار آن را داشتند نیز می‌توانند با انگیزه تداخل داشته باشند.

محققان دریافته‌اند که پاداش دادن به افرادی که هر کاری را انجام داده‌اند، می‌تواند اثر معکوس داشته باشد. به یاد داشته باشید که انگیزه در افراد ذاتی است و اساساً کاری است که برای لذت بردن از آن انجام می دهد. انجام کار پاداش خودش است.

در مواردی که کودکان برای انجام کاری که قبلاً از آن لذت می‌برند (مانند بازی کردن یک اسباب‌بازی خاص) پاداش دریافت می‌کنند، انگیزه آینده برای شرکت در فعالیت کاهش می‌یابد. روانشناسان از این پدیده به عنوان «اثر بیش از حد توجیه» یاد می کنند. مراقب پاداش ها باشید افزایش انگیزه می تواند به طور موثر برای فعالیت های برنامه ریزی نشده استفاده شود. اما تکیه بیش از حد بر این پاداش ها در برخی موارد می تواند انگیزه را کاهش دهد.

چگونه می توانید از این مفهوم برای افزایش انگیزه استفاده کنید؟

• از پاداش های خارجی استفاده کنید.
• اگر واقعاً علاقه ذاتی به فعالیت نداشته باشید، پاداش می تواند مؤثر باشد.
• در طول دوره مطالعه اولیه، پاداش های خارجی را در نظر بگیرید. اما زمانی که دانش آموزان به این فعالیت علاقه مند شدند، پاداش ها را کنار بگذارید.

. با چالش روبرو شوید

برای انجام تکالیف در کجا بیشتر انگیزه دارید؟ کاری که شما صد بار انجام داده اید و ممکن است در خواب انجام دهید یا کاری را انجام دهید که در مهارت خاصی است. اما آیا آنها باید چیزهای جدیدی یاد بگیرند؟ برای بسیاری از مردم، اولین گزینه ممکن است ساده ترین باشد. اما گزینه دوم چالش برانگیزتر و احتمالا جالب تر و انگیزه بخش تر است.

اگر می‌خواهید انگیزه خود را برای انجام کاری مانند زودتر بلند شدن از رختخواب افزایش دهید، شکستن روال‌های قدیمی و معرفی چالش‌های جدید می‌تواند راهی مؤثر برای حفظ انگیزه شما باشد.
چگونه می توانید این انگیزه را بهینه کنید؟ شما باید خود را به چالش بکشید. برای ماراتن ها و مسابقات محلی ثبت نام کنید. زمان خود را متمرکز کنید یا بیشتر از حد معمول تلاش کنید. مهم نیست که چه اهدافی دارید، افزودن چالش‌های بیشتر به زندگی‌تان می‌تواند مهارت‌ها و انگیزه‌های شما را بهبود بخشد و رویکرد شما به موفقیت را تسریع کند.

3. موفقیت را توصیف نکنید

یکی از رایج ترین نکات برای انگیزه دادن، تأمل در مورد موفقیت است. اما تحقیقات نشان می دهد که این می تواند مانع پیشرفت شود. مشکل این است که مردم اغلب پس از رسیدن به یک هدف خود را توصیف می کنند. اما او حاضر نبود تمام تلاش هایی را که باید برای رسیدن به آن هدف انجام می داد، انجام دهد.

با فرض اینکه به هدف خود رسیده اید، در واقع میزان انرژی مورد نیاز برای انجام کار را کاهش می دهید. تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که فانتزی‌ها معمولاً عملکرد ضعیف را پیش‌بینی می‌کنند، و تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد که تصور ذهنی درباره چیزها به انرژی لازم برای حرکت به جلو نیاز دارد.

آنچه باید انجام شود؟

به جای اینکه خود را در رویاهایتان موفق تصور کنید، تمام مراحلی را که برای رسیدن به آن موفقیت باید بردارید تصور کنید.

• با چه چالش هایی روبرو خواهید شد؟ دانستن اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشید می تواند دسترسی به آن را آسان تر کند.

• برای غلبه بر این چالش ها باید از چه استراتژی هایی استفاده کنید؟ برنامه ریزی برای آینده می تواند شما را برای چالش هایی که با آن روبرو هستید آماده کند.

4. کنترل

معمولاً وقتی افراد کنترل اتفاقات را در دست دارند، انگیزه بیشتری دارند. آیا تا به حال عضو گروهی بوده اید که احساس کند هیچ کنترل شخصی بر نتیجه ندارید؟ آیا انگیزه خاصی برای عضویت در گروه دارید؟

یکی از دلایلی که گاهی اوقات افراد کار گروهی را دوست ندارند، از دست دادن حس کنترل و مشارکت فردی است.

برای کمک به کنترل گروه چه کاری می توانید انجام دهید؟

• اگر در یک گروه هستید (یا سعی در ایجاد انگیزه در گروه دارید)، سعی کنید راه هایی برای نشان دادن احساس قدرت و نفوذ همه افراد گروه پیدا کنید.

• در یک گروه، همه باید کنترل امور و روابط خود را در دست بگیرند و ایده هایی ارائه دهند.

• اجازه دهید اعضای تیم تعیین کنند که می خواهند به چه اهدافی دست یابند.

5. روی سفر تمرکز کنید نه نتایج

اثبات نتایج موفقیت یا شکست می تواند انگیزه را از بین ببرد. روانشناس کارول دوک در تحقیقات خود در مورد طرز فکرهای مختلف دریافت که تمجید از کودکان به دلیل ویژگی های ماندگار (مانند باهوش یا جذاب بودن) می تواند انگیزه و ثبات را در تصمیم گیری برای آینده کاهش دهد.

او معتقد است که تمجید از این قبیل به مردم اجازه می دهد تا آنچه را که او ذهنیت ثابت می نامد توسعه دهند. افراد با این طرز فکر معتقدند که ویژگی های شخصی ذاتی هستند و نمی توان آنها را تغییر داد. فکر می کنند باهوش یا معمولی، زیبا یا زشت، ورزشکار یا غیرورزشکار و … هستند.

چگونه می توان از یک ذهنیت پایدار جلوگیری کرد؟

دوک پیشنهاد می‌کند که تلاش‌های ستایش مهم‌تر از ویژگی‌ها هستند.

به جای تمرکز بر نتایج، بر موفقیت یا شکست تمرکز کنید و سعی کنید در مسیر رسیدن به اهداف خود تمرکز کنید.

• از فرآیند کار چه آموخته اید؟ به یاد داشته باشید که مراحل در نتیجه مهم هستند.

• چه اقداماتی مؤثرتر و ارزشمندتر هستند؟ با ارزیابی تلاش های خود، می توانید گام هایی را برای آینده برای دستیابی به نتایج بهتر تعیین کنید.

وقتی سعی می کنید وزن کم کنید، برای یک ماراتن آماده شوید، به یک مدرک برسید یا هدف دیگری را دنبال کنید، انگیزه نقش مهمی در موفقیت یا شکست کلی شما دارد. برخی از این یافته های تحقیق ممکن است با ایده شما در مورد آنچه که می توان انجام داد مغایرت داشته باشد. سعی کنید برخی از این استراتژی ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا انگیزه خود را برای رسیدن به اهداف مورد نظرتان افزایش دهید.

منبع: verywellmind


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم